, bolo v roku 2017 pozorovaných takmer pol milióna motoristov pomocou mobilného telefónu bez hands-free zariadenia, čo je podľa predchádzajúcich troch rokov pokles o 0,5 %. Nové vládne čísla. Odborníci na bezpečnosť cestnej premávky však vyjadrili problém, že tieto klesajúce čísla neodrážajú to, čo motoristi, ktorí dodržiavajú zákon, „vidia každý deň“.
Reklama – krátky článok pokračuje nižšie

Údaje zverejnené ministerstvom pre nosenie (DFT) odhaľujú 1,1 % šoférov – čo zodpovedá 445 000 ľuďom – bolo vidieť, ako jazdili pri používaní mobilu v úžasnej Británii v priebehu roka. Sadzba iba v Škótsku bola 2,0 % – podstatne vyššia ako 0,6 % číslo pre Anglicko a Wales.
• Šesť bodov a 200 GBP pokuta za používanie mobilných telefónov počas jazdy
Motoristi vo veku od 17 do 29 rokov boli najhoršími páchateľmi, pričom 4,0 % demografickej skupiny bolo zachytených pomocou telefónu. Rozdelenie pohlavia však bolo pomerne minimálne – 1,2 % mužov porušovalo zákon v porovnaní s 1,1 % žien.
Medzitým boli taxíky a automobily s prenájmom najhoršie z hľadiska typu automobilu, pretože 3,3 percenta šoférov z nich sa dopustili trestného činu. Na druhom konci stupnice boli automobilskí šoféri druhí na dodržiavanie zákona, ktoré boli porazení iba vodičmi HGV.
Podiel šoférov pomocou mobilných telefónov bol vyšší na mestských cestách ako na vidieckych miestach. Okrem toho bolo porušením omnoho častejšie cez víkendy ako v pracovné dni a počas večera sa často vyskytlo.
Klesajúce čísla
Celková hodnota podielu šoférov, ktorí sa dopustili trestného činu, klesol za tri roky z 1,6 % v roku 2014 na 1,1 % v roku 2017, hoci toto uvedené číslo vylučuje Wales.
Hovorca RAC Road Safety však Pete Williams uviedol, že vlastné údaje o motorickej organizácii naznačujú problém šoférov pomocou mobilných telefónov za volantom je „ďaleko od preč“.
• Signály mobilných telefónov vodičov, ktoré sa majú použiť na správu prenosu
“Máme podozrenie, že mnohí šoféri budú veľmi skeptickí voči týmto zisteniam, pretože neodrážajú to, čo vidia každý deň,” uviedol.
Údaje DFT sa tiež zaoberali používaním bezpečnostných pásov, ktoré ukazujú, že podiel šoférov, ktorí dodržiavajú zákon, sa zvýšil z 95,3 % v roku 2014 (s výnimkou Walesu) na 96,5 % v roku 2017.

Používate svoj mobilný telefón počas jazdy alebo ste boli svedkami iného šoféra, ktorý používal ich? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie …

Leave a Reply

Your email address will not be published.